wtorek, 6 stycznia 2015

Kontrola nad opłatami dodatkowymi (kosztami eksploatacyjnymi)

Rzadko kiedy w czynszu najmu zawarte są dodatkowe opłaty (koszty eksploatacyjne) takie jak opłaty za prąd, gaz, itp. Najczęściej "najemca" oprócz czynszu najmu musi dokonywać dodatkowych opłat na podstawie rachunków. 
W zależności od ustaleń między wynajmującym a najemcą opłaty dodatkowe może uregulować:
1 -  sam najemca, lub
2 -  wynajmujący,  doliczając najemcy dodatkowe opłaty do czynszu najmu.

Pierwsze rozwiązanie z pozoru wydaje się oczywiste, jednak po przeanalizowaniu kilku faktów dojdziemy do wniosku że drugie rozwiązanie jest lepsze zarówno dla najemcy jak i dla wynajmującego.
Przy pierwszym rozwiązaniu wynajmujący nie ma pewności, że najemca dokonuje opłat terminowo i czy w ogóle je dokonuje, a szczególnie, gdy wypowiedział nam umowę najmu.  Po pewnym czasie może okazać  się, że wynajmowane przez nas mieszkanie będzie zadłużone, a po najemcy ślad zaginie. Czasami jest tak, że najemca jest "zabiegany" i po prostu zgubi lub zapomni uregulować rachunki.

Drugie rozwiązanie (mimo że wynajmujący musi poświęcić swój czas) jest znacznie lepsze, gdyż wynajmujący ma pewność ,że opłaty dokonywane przez niego osobiście są terminowo opłacane i co najważniejsze, nie ma żadnych zaległości.
Dodatkowe opłaty na podstawie rachunków wynajmujący dolicza najemcy do czynszu najmu, a najemcy pokazuje lub daje kopie rachunków. Takie rozwiązanie jest również wygodne dla samego najemcy, jeżeli jest oczywiście wypłacalny. Najemca nie musi pamiętać o terminowych opłatach, płaci je jednorazowo przy zapłacie za czynsz najmu.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim musimy zadbać o to, żeby wszystkie rachunki trafiały do nas, a nie do najemcy. W tym celu należy we wszystkich przedsiębiorstwach, które wystawiają nam rachunki zmienić adres do korespondencji i podać adres pod którym będziemy je odbierać. W ten sposób rachunki powinny docierać bezpośrednio do nas, i najemca nie będzie miał wymówki, że jeszcze nie dostał rachunku, lub że dostał go po terminie.

Rachunki dotyczące wynajmowanego mieszkania trzymajmy w jednym miejscu (najlepiej w segregatorze). Oczywiście sami musimy pilnować, aby opłacać je w terminie.

1 komentarz:

  1. Naprawdę świetna sprawa! Sam osobiście zastanawiam się nad tym, czy nie wynająć mieszkania. Uważam, że to naprawdę niesamowita rzecz, można uciec od rodziców i zyskać troszkę niezależności. Chociaż zakup też nie jest głupi, ostatnio widziałem coś takiego: apartamenty wrocław sprzedaż - ceny są naprawdę super!

    OdpowiedzUsuń